Wykład w planetarium!

Gwiazda Betlejemska

 

            Adwent to czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Krótkie dni i pogoda wprawiająca w świąteczny nastrój skłaniają do przemyśleń nad tajemnicami kryjącymi się za wydarzeniami sprzed dwóch tysięcy lat. Opisany w Biblii fenomen Gwiazdy Betlejemskiej jest jednym z przykładów zjawisk, które nauka próbuje wyjaśnić w sposób racjonalny. Czym była gwiazda prowadząca mędrców ze wschodu i czym można wytłumaczyć opisane w Biblii zjawisko?

            Na pewno było to zjawisko niecodzienne. Jeśli nie miało charakteru całkowicie nadprzyrodzonego, może dałoby się je wyjaśnić. Jest kilka interesujących teorii na ten temat. Warto pamiętać, że skłoniło ono ówczesnych uczonych magów do odbycia bardzo długiej i wyczerpującej podróży.

            Być może była to duża kometa taka, jak  Halea-Bopp, wyraźnie dominująca wiosną 1997 roku na wieczornym niebie. Już w starożytności lud wierzył, że komety są zwiastunem nieszczęść, przynoszących ludziom epidemie i śmierć. Z owych czasów nie pochodzą jednak żadne przekazy dotyczące komet. Może była to gwiazda nowa,  gwałtownie jasno rozświecający się, gwiazdopodobny obiekt w rejonie nieba, w którym nigdy przedtem nie zaobserwowano gwiazdy. Właśnie dlatego przypuszczano, że mogła to być nowa gwiazda. Obecnie wiadomo, że nowe to eksplozje starych gwiazd-olbrzymów, widoczne na niebie przez kilka dni lub tygodni. 10 października 1603 roku pojawiła się w gwiazdozbiorze Wężownika „nowa gwiazda”. Między innymi zaobserwował ją słynny astronom Johannes Kepler. Wcześniej świeciły na niebie bardzo blisko siebie dwie jasne planety, Jowisz i Saturn. Wtedy nasunęła się Keplerowi, uczonemu, który odkrył reguły rządzące ruchami planet, myśl, że „Bożonarodzeniowa Gwiazda”, jest wytłumaczalna przez bliskie spotkanie jasnych planet. Z takim wyjątkowym spotkaniem mieliśmy do czynienia 21 grudnia 2020 r. W prasie zostało ono nazwane „Prawdziwą Gwiazdą Betlejemską.” Poza specjalistami ponownie prawie nikt jej nie zauważył!

            Ciekawym wytłumaczeniem fenomenu Gwiazdy Betlejemskiej jest połączenie zjawisk zachodzących na niebie ze starożytną wiedzą astrologiczną. Bliskie spotkanie planet na niebie, Jowisza i Saturna, nastąpiło w 7 r. p.n.e. w gwiazdozbiorze Ryb. W astrologii babilońskiej gwiazdozbiór Ryb jest odpowiednikiem Palestyny, planeta Jowisz jest gwiazdą Króla, natomiast planeta Saturn jest gwiazdą narodu żydowskiego.

            Możliwe, że za bożonarodzeniową gwiazdą kryje się jeszcze jakieś inne, nie znane dotąd nauce zjawisko naturalne. Czymkolwiek ono się okaże, na pewno będzie czymś bardzo tajemniczym. Wszak Biblia wspomina, iż nie wszyscy, w tym uczeni Heroda, zdołali zauważyć coś niezwykłego.

            Współcześnie w metaforycznym znaczeniu Gwiazda Betlejemska jest drogowskazem dla ludzi szukających Boga. Jest ona także inspiracją dla badaczy Biblii i naukowców próbujących wyjaśnić zagadki przeszłości. Spoglądając na pierwszą gwiazdkę na wigilijnym niebie warto zastanowić się nad tajemnicami, jakie kryje w sobie fenomen gwiazdy prowadzącej mędrców ze wschodu.

           

            Wszystkich zainteresowanych próbami wyjaśnienia zagadki Gwiazdy Betlejemskiej zapraszamy na wykład w planetarium w Görlitz w sobotę, 02 grudnia 2023 r., godz. 18.00. Na robiącym duże wrażenie obrazie nocnego nieba na kopule planetarium prześledzimy domniemany przebieg zdarzeń sprzed dwóch tysięcy lat. Zapoznamy się z wyglądem aktualnego nieba, a także poznamy  zasady orientacji na nieboskłonie. Będzie również możliwość obejrzenia instrumentów w obserwatorium astronomicznym, a w przypadku dobrej pogody podziwiania najciekawszych obiektów astronomicznych przez teleskopy.

 

Zapraszamy!

 

Opracowano na podstawie materiałów Görlitzer Sternfreunde e.V.

 

Autor: Bogusław Samsel